Za pripremanje mase za oblikovana jela od mlevenog mesa najbolje je koristiti meso protkano masnim tkivom, jer to meso čini sočnijim. Najpogodnije je teleće,svinjsko i goveđe meso - vrat, plećka i potplećka.
Najjednostavnija masa se priprema od:
- 500 gr svinjskog mesa
- 500 gr telećeg mesa
- 400 gr goveđeg mesa
- 350 do 400 gr hleba, hleb od prethodnog dana bez korice potopljen u mleko ili slatku pavlaku
- 1 do 1,5 dl slatke pavlake
- 3 do 4 dl slatkog mleka
- 3 do 4 jaja
- 200 gr crnog luka i oko 1 dl ulja za restovanje luka
- malo belog luka
- mleveni biber, so, peršunovo lišće.
Od ovakve mase se oblikuju i pripremaju jela kao što su faširane šnicle, ćufte, stek ili faširani rolati.
Kada se priprema masa za pljeskavice ili ćevapčiće, nije potrebno dodavati ništa sem soli, bibera.Neko prilikom pripremanja mase od mlevenog mesa za pljeskavice i ćevape, dodaje prašak za pecivo, kiselu gaziranu vodu i šećer.To se radi najčešće da bi se prikrio loš kvalitet mesa.Sve to dovodi do toga da meso prilikom pečenja naraste, nabubri ili dobije lepšu boju, ali ne znači i da je ukusnije i kvalitetnije.
Kada kupujete meso u mesarama tražite da vam meso samelju od delova mesa koje vi želite, izbegavajte već samleveno meso koje stoji u radnjama.Obavezno tražite da se samelje bar dva puta, jer jednom samleveno meso na krupnoj šajbni može da vam stvara probleme prilikom mešanja.Najbolje je kupiti komad mesa i samleti ga kod kuće.
Ukoliko pripremate pljeskavice imate veći izbor za namirnice i začine koje možete dodati u meso.Postoje različiti načini spremanja pljeskavica, Leskovčani dodaju slaninu ili papriku, Piroćanci kačkavalj, Užičani je prelivaju kajmakom... Razz Svaka varijanta je ukusna na svoj način.
Nema potrebe da se zamarate pravilima, kao ni time koja je pljeskavica bolja. Jednostavno možete u mleveno meso ubaciti ono što volite pod uslovom da to ima smisla i da je ukusno. Danas postoje varijante na običnu pljeskavicu kao što su: čačanska pljeskavica, šumadijska, vranjanska, vukovarska, leskovačka, hajdučka, užička, zlatiborska pljeskavica, itd. Kod ovakvih pljeskavica postoji razlika i u mesu, za neke od njih se koristi mešano mleveno meso koje sadrži i mleveno ovčije, jagnjeće, pa i pileće meso.
Možete pripremati i punjene pljeskavice.Napravite dve tanje pljeskavice a između njih stavite nadev koji možete da pripremite od pečuraka, suvog mesa i kačkavalja, kajmaka, nekog povrća, itd. Tako pripremljene, napunjene pljeskavice dobro spojite da bi se krajevi zalepili i ispecite ih na roštilju.
Za pljeskavice možete pripremiti i garniture, priloge koji se serviraju pored nje ili preko same pljeskavice, jer one i dobijaju nazive po garniturama koje se serviraju uz njih.
Jedna velika greška je dodavanje senfa u mleveno meso. Senf je vrlo osetljiv sos, u dodiru sa toplotom gubi jačinu a menja i aromu. Premazivanje mesa senfom prilikom prženja, naročito dugog dinstanja, takođe je pogrešno. Ako u neko jelo dodajete senf, to učinite na samom kraju. Izuzetak su jela od rolovanog mesa, gde se senf stavlja unutar urolovanog mesa. Senf u dodiru sa metalom burno reaguje, brzo tamni i kvari se, izbegavajte da ga držite ili servirate u metalnim sosijerama i posudama, i koristite kašičice od plastike ili porcelana.
Ćevapčići se pripremaju od mešanog mlevenog mesa, neko koristi samo juneće ili goveđe mleveno meso.Oblikuju se pomoću odgovarajućeg levka i težina po jednom komadu iznosi u proseku 20 gr, što znači da od 1 kg mesa možete napraviti 50 komada.Serviraju se uz sitno seckan crni luk i uz, meni omiljenu, domaću lepinju. Naravno, tu su kajmak, prženi krompirići, ljuta papričica...
Нема коментара:
Постави коментар